Poskupljenje struje za 20 odsto koje traži Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) dodatno će osiromašiti građane i opteretiti privredu, a probleme koje ima ovaj mješoviti holding neće riješiti, smatraju sagovornici CAPITAL-a, dan nakon što smo otkrili namjere uprave ovog preduzeća.
Ono što je CAPITAL juče najavio, predstavnici vlasti u Srpskoj su danas potvrdili.
ERS traži dozvolu za nove cijene pravdajući to padom prihoda i rastom troškova, a prema svemu viđenom i rečenom, aktuelna vlast u Srpskoj će im dati saglasnost da svoj neuspjeh fakturišu krajnjim kupcima.
„Biće neko povećanje“, poručio je danas predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i tako priznao da je odluka već donesena, s tim da je ostalo da se usaglasi obim poskupljenja.
Iako je premijer RS Radovan Višković poručio da ta ideja još nije dobila saglasnost Vlade, ne treba sumnjati da će zadnja riječ biti Dodikova.
Ne bi bilo iznenađenje da ERS kao i u ranijim slučajevima traži veće procente kako bi sebi ostavila manevarski prostor za spuštanje i stvaranje ambijenta u kojem bi svi izašli kao pobjednici, gdje bi oni, ustvari dobili upravo onoliko povećanje koliko su i planirali.
Aćić: Neprihvatljivo bilo kakvo poskupljenje struje
Bez obzira na konačan ishod u poslovnoj zajednici smatraju da je bilo kakvo povećanje neprihvatljivo.
„Imajući vidu stagnaciju na tržištu EU i dalje najave smanjenja tražnje za robama i uslugama, uz ovogodišnje negativne efekte koji se ogledaju u padu industrijske proizvodnje, zaposlenosti u industriji i drugim negativnim makroekonomskim parametrima, povećanje cijena struje za privredu je neprihvatljivo“, kaže direktor Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić.
On dodaje da se rastom cijena električne energije za privredu u posljednjih nekoliko godina polako istopila konkurentska prednost domaće ekonomije u tom segmentu.
„S obzirom na to da je u tekućoj godini došlo i do smirivanja inflacije, bilo kakvo povećanje cijena električne energije bi značilo rast inflacije i posljedično negativan efekat na životni standard građana“, zaključio je Aćić.
Slično razmišljaju i u Udruženju ekonomista Republike Srpske „SWOT“.
Predsjednik udruženja Saša Grabovac kaže da je za privredu svaki dodatni trošak u uslovima otežanog privređivanja i smanjenog izvoza dodatno breme na ionako težak teret koji nose s obzirom na situaciju u poslovanju sa zemljama EU.
„Kako za građane, tako i za poslovne subjekte sigurno će loše uticati na njihov finansijski položaj. Jasno je da ERS u posljednje vrijeme posluje u otežanim okolnostima prije svega zbog finansijskih obaveza nastalih zbog gubitka arbitraža i očigledno je da to ne može da izmiri iz redovnog poslovanja. Međutim, smatramo da postoji dodatni prostor da se uštedama i boljim poslovanjem te povećanjem efikasnosti nadoknadi jedan značajan dio tih sredstava“, kaže Grabovac.
Grmuša: Revizija poslovanja ERS poslala bi nekog na robiju
Međutim, da li su u ERS-u i njegovim zavisnim preduzećima spremni da štede, veliko je pitanje. Milioni maraka u posljednjih nekoliko godina potrošeni su za bespotrebno reklamiranje monopolskog položaja, luksuzne automobile, kupovinu propalih koncesija i otpremnine za dobrovoljni odlazak.
Pravnik Milko Grmuša kaže da ne dolazi u obzir bilo kakvo poskupljenje struje dok se ne izvrši stručna, objektivna i potpuna revizija poslovanja Elektroprivrede RS.
„Možda će ta revizija pokazati da je poskupljenje struje opravdano, ali čini se da će prije ukazati na propuste koji bi nekog mogli da pošalju na robiju, kao i na potrebu smanjenja cijene struje“, smatra on.
Prema njemu, sve što se sprema može se opisati jednom rečenicom – pljačka.
„Parazitiraju na krvi našeg naroda, naših boraca i naše prirode. U njihovim rukovodstvima, otkako postoje, u najvećoj mjeri sjedili su ljudi bez bilo kakvih referenci i rada van propalog javnog sektora. Politički paraziti, bitange, uhljebi i skorojevići. Talog taloga ovog vremena. Razlog zašto ste ugnjetavani u svakom smislu“, kaže Grmuša.
Udruženja za zaštitu potrošača kažu da bi poskupljenje struje bio namet koji dobar dio građana ne bi izdržao.
„Život je već preskup. Potrošačka korpa iz dana u dan raste, a plate i primanja stagniraju. Riječ je o najosnovnijim troškovima. Penzioneri nemaju od čega ni lijekove platiti, a kamoli uvećane račune za struju. Za tu kategoriju je i povećanje od nekoliko maraka previše“, kaže Zoran Petoš iz Udruženja za zaštitu potrošača „Don“ iz Prijedora.
Napominje da od 2020. godine i pandemije virusa korona traje inflacija koja je cijene namirnica digla za 100 odsto.
Njega brine i činjenica da svako poskupljenje energenta dovodi do domino efekta.
„Električna energija služi za izgovor proizvođačima, privrednicima i pružaocima usluga da ih poskupljuju. Jednim dijelom je i realno jer im se diže cijena proizvodnje, ali povećanjem cijene energije neminovno će doći i do povećanja troškova života“, zaključio je on.
Inače, iz ERS-a se još nisu oglasili i objasnili svoje zahtjeve.
ERS vrši pritisak
U Ministarstvu energetike i rudarstva priznaju da proizvođači i distributivna preduzeća pritisak na njih vrše svakodnevno.
Tvrde da se trenutno ne razmatra povećanje cijene električne energije, ali ne objašnjavaju šta to „trenutno“ konkretno znači i na koji period misle.
„Vlada Republike Srpske ostaje posvećena politici nižih cijena električne energije u odnosu na države regiona, a nadležna tijela će u narednim mjesecima pažljivo uzeti u obzir činjenično stanje, razmotriti sve aspekte ovog pitanja i u skladu sa tim donositi adekvatne odluke“, poručili su oni, piše CAPITAL.ba.
Podjeli: