Sukob oko nadležnosti progutao 110.000 maraka

Agencija za bezbjednost hrane Bosne i Hercegovine optužila je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske da sabotira donošenje i implementaciju višegodišnjeg programa kontrole ostataka pesticida u hrani biljnog i životinjskog porijekla zbog čega im je propalo 110.000 KM.

Kako tvrde iz Agencije, u februaru su pripremili i dostavili program na komentare nadležnim institucijama na koje nisu iz odgovorili iz ministarstva, zbog čega je proces monitoringa blokiran.

Nedostavljanje komentara na višegodišnji program znači da se isti ne može usvojiti niti implementirati u 2024. godini, kao i da u 2024. godini nećemo imati urađene laboratorijske analize hrane, odnosno kontrole ostataka pesticida u hrani biljnog i životinjskog porijekla u BiH - kažu u Agenciji.

Objašnjavaju da je cilj programa da ustanovi količinu ostataka pesticida u hrani biljnog i životinjskog porijekla i provjeru da li odgovaraju propisima koji određuju maksimalne nivoe. Takođe, kontroliše se da li se proizvođači pridržavaju načela dobre poljoprivredne prakse.

Zbog ovakvog ponašanja ministarstva, kažu oni, ostaju uskraćeni za podatke o stanju u oblasti sigurnosti hrane, što za posljedicu može imati uticaj na zdravlje i informisanost potrošača.

Dodaju da isto tako neće moći dostaviti podatke domaćoj javnosti, Evropskoj agenciji za bezbjednost hrane i Savjetu ministara BiH.

Takođe ostajemo uskraćeni za podatke o stanju u oblasti bezbjednosti hrane što za posljedicu može imati direktan uticaj na zdravlje i informiranost potrošača - kažu u Agenciji.

Planirana sredstva za laboratorijske usluge iznosi 110.000 KM, koje će zbog ove blokade ostati nepotrošena.

Iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske do objave ovog teksta nisu odgovorili na naša pitanja u vezi ove teme, a od ranije se provlači da oni ovaj monitoring vide kao prenos nadležnosti.

U srednjoročnom planu rada, Agencije za sigurnost hrane BiH za period 2025-2027. godine kao mogući indirektni rizik navode upravo kašnjenje komentara i mišljenja od strane nadležnih institucija BiH.

capital.ba

Tagovi: