BiH upletena u istragu o eksplozijama u Evropi

Masažni jastuci, seks-igračke i kozmetika korišteni su prošlog ljeta kao paravan za sofisticiranu sabotažnu operaciju u režiji ruske vojne obavještajne službe GRU, čiji su tragovi vodili kroz Poljsku, Njemačku, Ujedinjeno Kraljevstvo – ali i Bosnu i Hercegovinu.

Evropske bezbjednosne službe razotkrile su kako su iza tri požara u kurirskim skladištima stajale zapaljive naprave skrivene u poštanskim paketima, koje su poslane iz Litvanije, a bile namijenjene da testiraju slabosti bezbjednosne infrastrukture zapadnih zemalja.

Prema podacima do kojih je došao Reuters, operacija je uključivala mrežu lokalnih pomagača, sofisticirane metode prikrivanja i kodne riječi poput "Warrior" i "Mary", što je dodatno zakomplikovalo rad bezbjednosnih agencija.

Eksplozivne naprave skrivene u paketima

Napadi su izvedeni 19, 20. i 21. jula 2024. godine u skladištima u Birminghamu (UK), Leipzigu (Njemačka) i blizu Varšave (Poljska). Paket je sadržavao jastuke, kozmetiku i seks-igračke, a unutar jastuka su bile sakrivene improvizovane zapaljive naprave, napravljene od hemikalija kao što je magnezijum, u kombinaciji sa gelom na bazi nitrometana, koji je bio smješten u tubama nalik kozmetici. Detonatori su bili napravljeni od jeftinih kineskih elektronskih uređaja za praćenje ključeva, programiranih da se aktiviraju u unaprijed zadatom vremenu.

„Postupak u ovom slučaju odnosi se na kriminalne aktivnosti inspirisane od strane ruske obavještajne službe GRU“, rekao je sagovornik Reutersa.

Jedan paket koji nije eksplodirao, pronađen u Poljskoj, omogućio je istražiocima da rekonstrušu strukturu napada i razotkriju mrežu aktera.

Dva bezbjednosna zvaničnika EU rekli su da je poljska ćelija tipičan primjer metode ruske obavještajne službe – regrutovanje lokalnih kriminalaca, instrukcije putem Telegrama, i plaćanje do nekoliko hiljada eura po zadatku.

Sastojci i paljive naprave korišćene u zavjeri su lako dostupni u prodavnicama sa đubrivima i pirotehnikom. „Ovo je izuzetno jeftin, efikasan i gotovo neotkriven način pravljenja eksplozivnih naprava“, rekao je stručnjak za eksplozive Jaroslav Stelmach.

Stručnjaci upozoravaju da su ovakve naprave, iako relativno jednostavne i jeftine, izuzetno teške za detekciju i lako prenosive.

„Ovo je ekstremno jeftina, efikasna i visoko anonimna metoda pravljenja eksploziva“, rekao je bivši pirotehničar Jaroslaw Stelmach.

Veza sa GRU i komandni lanac preko Telegrama

Poljski tužioci tvrde da je operacija organizovana i koordinisana od strane ruskog GRU, a da je komanda lokalnim akterima prosljeđivana preko aplikacije Telegram. Ključna figura, po svemu sudeći, bio je ukrajinski državljanin Vladyslav D. (Derkavets) koji je živio u Katovicama, na jugu Poljske. On je, prema instrukcijama GRU agenta pod kodnim imenom „Ratnik“, preko Telegrama, pakovao i slao pakete.

On je, prema tvrdnjama tužilaštva, 18. jula prešao granicu sa Litvanijom i u Kaunasu iz gepeka iz gepeka jednog automobila preuzeo više od deset predmeta. Potom je u Vilnjusu spakovao četiri paketa – svaki sa jastukom, tubama „kozmetike“ i seks-igračkama. Prije zatvaranja, aktivirao je tempirane mehanizme. Predao ih je neidentifikovanom muškarcu koji je koristio kodnu riječ "Mary". Paketi su potom odmah poslani ka odredištima u tri zemlje.

Poljski tužioci su došli do svjedočenja najmanje pet članova navodne sabotažne ćelije.

Vladislav je uhapšen početkom avgusta i optužen za terorističke akte u ime ruske obavještajne službe. Trenutno je u pritvoru u blizini Varšave.

Njegov advokat nije želio da komentariše, a Vladislav je u istrazi negirao sve optužbe, tvrdeći da su „objašnjenja“ povjerljiva.

BiH u fokusu: Derkavets identifikovan putem suda, Bezrukavij izručen iz Sarajeva

BiH je u ovom slučaju spomenuta na dva ključna načina. Prvo, identitet Vladyslava Derkavetsa – koji je prema poljskom zakonu trebalo da ostane anoniman – otkriven je u Bosni i Hercegovini, gdje ne važe ista pravila o zaštiti identiteta osumnjičenih. Njegovo puno ime postalo je javno tokom sudskog procesa povezanog sa izručenjem drugog osumnjičenog – Aleksandra Bezrukavija.

Bezrukavij, 44-godišnji ruski državljanin iz Rostova na Donu, uhapšen je u Sarajevu. Poljske vlasti tražile su njegovo izručenje zbog sumnje da je bio ključni logistički operativac – njegov zadatak bio je da testira rutu ka Sjevernoj Americi slanjem paketa sa sportskom opremom (npr. patike, odjeća) iz Varšave za Vašington i Otavu, kako bi se analizirali vremenski okviri i bezbjednosne procedure u kargo transportu.

Na sudskom ročištu u Sarajevu, Bezrukavij je odbacio sve optužbe, tvrdeći da nije znao za zavjeru. Međutim, sud u BiH je odobrio njegovo izručenje, i on je u februaru prebačen u Poljsku, gdje je suočen s optužbama za saradnju s neprijateljskom obavještajnom službom i pomaganje u terorističkim radnjama. On je negirao sve optužbe i izjavio da nema veze sa bilo kakvom zavjerom.

"Hibridni rat" u tišini

Iako su eksplozije izazvale manje požare i niko nije povrijeđen, bezbjednosni zvaničnici EU navode da je riječ o "probnom napadu", u sklopu šireg "hibridnog rata" koji Rusija vodi protiv Zapada – kombinacijom sabotaža, sajber napada i dezinformacija.

Naveli su da su ti paketi – koji su izazvali požare u skladištima, ali bez povrijeđenih – predstavljali probu za potencijalne buduće napade u kojima bi se slični paketi detonirali u vazduhu tokom kargo-letova za SAD i Kanadu.

„Sa ratom u Ukrajini, ovi napadi su se intenzivirali – postali su učestaliji, agresivniji“, rekao je Niku Popesku, bivši potpredsjednik vlade Moldavije i ministar spoljnih poslova.

„Naravno, ovo predstavlja rizik za ljude širom Evropske unije.“

Reakcija Kremlja

Kremlj je odbacio optužbe da ima ikakve veze sa požarima: „Ne znamo ništa o tome“, rekao je portparol Dmitrij Peskov za Reuters. „Ne isključujemo mogućnost da je ovo još jedna lažna vijest ili izraz slijepe rusofobije.“

GRU nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Tagovi: