Banke izignorisale Dodikove prijetnje

Rok od 90 dana koliko je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ostavio bankama da vrate depozite iz inostranstva ističe sutra, a do sada se nije dogodilo ništa što bi ukazalo da su banke ozbiljno shvatile njegovo upozorenje.

Dodik je 23. januara na konferenciji za novinare zaprijetio bankama da će ih zatvoriti ako ne vrate depozite koje iznose u inostranstvo.

„Banke su iznijele 750 miliona KM u inostranstvo i kupile strane obveznice za 150 miliona KM. Ako za tri mjeseca ne vrate te pare zatvorićemo ih. Zatvorićemo ih 91. dan“, rekao je tada Dodik.

Dodikov ultimatum ističe sutra, a banke se po svemu sudeći nisu mnogo zabrinule zbog toga te su nastavile da rade kao i do sada.

Iz Udruženja banaka BiH na naša pitanja odgovorili su vrlo kratko, ponovo odbijajući da komentarišu Dodikove prijetnje.

Njih smo pitali da li im je u međuvremenu stigao bilo kakav zahtjev iz institucija koji se odnosi na ove najave, kakvog je sadržaja i kako će prema tome postupati.

“Sve banke posluju u potpunosti usklađene sa svim zakonskim i podzakonskim aktima. Za ostalo bez komentara, hvala na razumijevanju”, rekao je predsjednik Udruženja banaka BiH Edis Ražanica.

Mnogo rječitiji bio je bivši direktor ovog Udruženja Berislav Kutle koji kaže da ne postoji pravni osnov da se Dodikove prijetnje sprovedu jer su za rad banaka odgovorne agencije za bankarstvo koje rade po zakonima koji su isti kao u EU.

„Banke sa tim novcvem nemaju šta raditi u BiH i zbog toga ih plasiraju vani da bi dobili kamatu. To je je čisti ekonomski potez“, kaže Kutle.

Ekonomista Igor Gavran kaže da nije siguran da se Dodik sjeća kome je prijetio i zašto i vjeruje da je on samo na sebe fokurisan.

“Iskreno nisam siguran sjeća li se i on sam ove prijetnje. Mislim da je sada isključivo fokusiran na sebe i svoju potjernicu, a ovo mu nije više tema kojom se bavi. Sada je još izvjesnije da od toga neće biti ništa. Ideja da novac građana i privrede BiH treba da se koristi u BiH je u suštini ispravna, ali tako nešto se eventualno može ostvariti promjenama relevantnih zakona i mjerama regulatora, a ne medijskim prijetnjama”, rekao je Gavran.

Banke su i ranije ignorisale Dodikove pritiske i napade koji obično uslijede u danima nakon zatvaranja računa firmama i pojedincima koje su Amerikanci doveli u vezu sa njim i članovima njegove porodice i stavili na OFAC listu.

Dodik je tako najavljivao da će uskoro “izaći sa konkretnim podacima o bankama i njihovim manipulacijama” kako bi zaštitio prava građana.

Jedina posljedica koja se do sada dogodila bila je da je Vlada zabranila bankama da naplaćuju naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za „vođenje” kreditne partije, te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu, piše CAPITAL.ba.

Tagovi: