„Šume“ gore: Gubitak 14 miliona, dugovi premašili 112 miliona KM

„Šume Republike Srpske“ završile su prošlu godinu sa gubitkom od 14 miliona maraka, sa kratkoročnim obavezama od 100 miliona KM i dugom prema dobavljačima od 27 miliona maraka, saznaje portal CAPITAL.

„Šume Srpske“ nalaze se u ogromnim problemima, formiran je ekspertski tim za sređivanje stanja, a kolika je zaista dubioza u ovom javnom preduzeću najbolje pokazuje njihov finansijski izvještaj za prošlu godinu, u koji smo imali uvid.

Ukupni prihodi lani su bili 240,2 miliona maraka, a rashodi 254,2 miliona što je dovelo do gubitka od 14 miliona.

Prošlogodišnji rezultat je daleko lošiji u odnosu na 2023. kada su „Šume“ prikazale dobit od 2,3 miliona.

Gubitak preduzeća iz ranijih godina iznosi čak 44,9 miliona maraka.

Osim gubitka, „Šume“ se suočavaju i sa ogromnim iznosom obaveza, a to se posebno odnosi na kratkoročne obaveze koje su na kraju 2024. iznosile 100,1 milion KM. Ovako velika dugovanja na kratki rok mogu dovesti do kraha i mnogo stabilnija preduzeća od „Šuma“ čiji je kapital dva puta manji od ovih obaveza.

Dugoročne obaveze su na kraju prošle godine iznosile 12,3 miliona  i smanjene su u odnosu na godinu ranije kada su iznosile 18,4 miliona. S druge strane, kratkoročne obaveze su sa 73 miliona 2023. godine povećane na više od 100 miliona KM u prošloj godini.

Dobavljačima u zemlji „Šume“ su na kraju prošle godine dugovale 27 miliona KM, što je za sedam miliona više u odnosu na godinu ranije.

Kapital „Šuma“ lani je smanjen za 14,2 miliona KM i na kraju godine je iznosio 47,6 miliona, odnosno daleko je manji od kratkoročnih obaveza.

Prosječan broj radnika na kraju 2024. godine im je bio 4.489, dok su godinu ranije imali 4.756.

Ekonomski analitičari sa kojima smo razgovarali kažu da je poslovanje ovog javnog preduzeća ozbiljno ugroženo i da će morati krenuti u restrukturiranje obaveza ukoliko je plan da ono nastavi sa posluje.

- Moraće da smanjuju troškove to je sigurno - kažu naši sagovornici.

Inače, „Šume“ su se nedavno i zadužile 15 miliona maraka i to za finansiranje prenesenih obaveza iz prethodnog perioda, a garant za kredit im je bila Republika Srpska. Ta kap vode neće biti dovoljna da ugasi finansijski požar. Kad krene otplata ovog kredita, te milionskih reprogramiranih poreskih obaveza sa kamatnom stopom od 17 odsto, šumska gazdinstva će se suočiti sa ozbiljnim problemima jer ona sad nisu u stanju da izmiruju ni redovne obaveze.

Ostatak teksta pročitajte OVDJE

capital.ba

Tagovi: